Школи для дистанційного навчання та атестації

  • Влітку 2019 року форми здобуття середньої освіти нарешті були унормовані відповідно до закону “Про освіту” (за посиланнями — відповідні чинні Положення Міносвіти):
    інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);
    індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж).
    Всі підформи, окрім очної та (у більшості випадків) мережевої, можна назвати позаочними. Обравши одну з таких, ви будете також змушені обрати школу для дистанційного навчання або лише для атестації (перелік нижче), яка забезпечить вам законність і офіційність — можливість отримати документ про освіту.

У більшості випадків йдеться про екстернатну, дистанційну, а зараз ще й сімейну форми.
Технічно вони відрізняються:
– кількістю атестацій (екстернат — зазвичай 1 раз в кінці року, дистанційне — 2-4 з проміжними контрольними, сімейна — 4 рази на рік),
– підтримкою з боку закладу (короткі консультації на екстернаті та сімейній, можливість отримувати повноцінний навчальний супровід на дистанційній)
– необхідністю підтверджувати документами бажання навчатися саме так (обов’язкове для деяких категорій екстернів (п.2.1 Положення), непотрібне для дист. та сімейної).

Оформлення на педагогічний патронаж (раніше саме ця форма називалася “індивідуальною”) можливе за станом здоров’я за висновком спецкомісії.
Заочна форма передбачає періодичне відвідування закладу під час сесій, проте таких шкіл дуже мало.

Сімейна форма

В поточному вигляді хороша тим, що
– безкоштовна
– не потребує жодних додаткових підстав — просто вказуєте в заяві на вступ “Прошу зарахувати … на сімейну форму”
– відповідно до п. 3.3 ваш “Заклад загальної середньої освіти території обслуговування… не може відмовити в зарахуванні особи на сімейну (домашню) форму”
– оцінювання в молодшій школі відбувається за участю батьків
– школа зобов’язана надати підручники і можливість за бажанням користуватися її навчальною, спортивною інфраструктурою (так само і для екстернату)

Недоліком має
– збільшену кількість атестацій (4 рази на рік)
– деякі школи ще не дуже розуміють як оптимально влаштувати процес оцінювання, при цьому вільні обирати його форми
– необхідність тягнути всі предмети принаймні на середньому рівні (не менше 4 балів з 12). Якщо оцінка хоча б з одного буде менша, дається місяць на виправлення такої ситуації, в іншому випадку учень “може бути переведений на інституційну форму здобуття освіти відповідно до рішення педагогічної ради закладу освіти” (що не забороняє залишити цей конкретний заклад).

До заяви додаєте стандартну медичну довідку 086-у, особову справу та можливо будь-який документ, що підтверджує ваше проживання/перебування на його території обслуговування.
Якщо заклад (лише той до якого ви територіально відноситесь!) пробує відмовити в зарахуванні чи очікує додаткові документи, вимагайте письмової відмови/резолюції на вашій заяві, з якою звертайтеся зі скаргою до райуо, далі — міськ/облуо, і далі аж до освітнього омбудсмена, оскільки це пряме порушення законодавства. Незнання керівниками закладів законодавства не звільняє їх від відповідальності, а вас — від свободи вибору форм навчання.

Екстернат / дистанційна форма

Екстернат по суті залишається найкращою формою для сімейної освіти завдяки мінімальній кількості оцінювань, але для нього потрібна формальна підстава.
При цьому нове Положення розширило перелік бажаючих навчатися на екстернаті чудовим пунктом, який не потребує (п. 2.3) підтверджуючих документів, а саме — 2.1 Екстернат організовується для осіб, які:
6) самостійно опанували зміст окремих (не всіх) навчальних предметів — для любителів прочитати за літо підручник!

Спершу треба спробувати стати на екстернат в своїй місцевій школі. Вони потроху теплішають до індивідуальних форм.
Якщо так легко не вдалося перейти на екстернат/дист. навчання, тоді варто зателефонувати в міське чи районне управління освіти (РУО, кол. “районо”) і запитати, які школи в вашому районі беруть на таку форму та отримати найсвіжішу інформацію. Крім того, для інтровертів та всіх бажаючих на сайті МОН викладені списки
Школи для екстернів
Школи для дистанційного навчання
Стосовно всіх бажаючих ми трохи завернули, бо як бачте, той розділ називається Жителям Донбасу і Криму. Тому тут можуть розпочатися несподіванки — не всі школи, навіть з навмисно для того призначених, охоче беруть на екстернат. Іноді трапляється, що адміністрація відверто саботує, намагається відмовити вас, просить якісь зайві документи чи гає ваш час і нерви в інший спосіб. Таких “можновладців” можна юридично примусити зарахувати вас, але як правило діла не буде вже під час процесу. Тоді варто пошукати такий заклад, що спокійно/схвально ставиться до позаочних форм навчання. Але радимо завжди спробувати безкоштовний варіант за місцем проживання.
З дистанційною формою частково легше — менше документів та умовлянь, але зазвичай провадиться приватними і, через це, небезкоштовними закладами.
Проте, задля економії нервів і часу, багато хто ладен сплачувати зайвих 300-3000 грн на місяць і звертається до відповідних шкіл, які залюбки приймають учнів.

Ми підготували зведену порівняльну табличку всіх лояльних закладів, окрім офіційно пропонованих — Школи для дистанційного навчання та атестації. Як обрати з різноманіття написано нижче.
Пояснення до таблиці

  • З повноцінного дистанційного навчання (ДН) тут виокремлене юридично неіснуюче поняття “дистанційна атестація (ДА)”, під якою треба розуміти надання закладом програм/посібників/навчальних матеріалів у електронному вигляді, але відсутність регулярних уроків. Тобто учень має опанувати програму самостійно, власне навчання школа не провадить. Тобто технічно це екстернат.
  • Справжніх дистанційних шкіл небагато — “Альтернатива” (Харків), “Атмосферна”, “Джерело” і “Оптіма” (Київ).
  • Вартість вказана за рік, якщо стоїть два числа, то менше — за екстернат.
  • Звертайте увагу на коментарі до колонок (наводьте курсор на кольорові куточки в їхньому заголовку)

Після того, як ви домовитесь із керівництвом обраного закладу, проводиться звичайна процедура вступу/переведення до школи.

Часті питання

Як зробити вибір серед цього різноманіття шкіл?
– Визначіться потрібне вам повноцінне дистанційне навчання чи лише атестація? Перше пропонують лише три школи (позначені в табличці зеленим кольором).
– Визначіться з обсягом коштів, які ви можете витрачати на навчання дітей.
– Визначіться з бажаною кількістю атестацій (і взагалі спілкування зі школою) на рік.
– Визначіться з формою навчання (екстернат, ДН, заочна).
Бажано обирати школу в своєму місті чи поруч, що в більшості випадків пришвидшує комунікацію, а також позбавляє проблем з отриманням пільг, якщо для вас це важливо (наприклад, харківський учнівський квиток в Києві формально не дійсний). Але цим можна і знехтувати.
У вас залишиться 2-3 варіанти, з яких вже можна обирати через огляд відгуків та особисте спілкування.

Де я маю брати підстави для екстернату, якщо особливих медичних показань немає?
Дякуйте Богові. Управління освіти в принципі влаштовує будь-яка формальна підстава (можете спробувати спитати у них, що вони порадять написати).
Велика кількість підстав звучать так: “через часті відрядження батьків” та “через навчання у спортивній/музичній/іншій школі/секції” (підтверджується офіційною довідкою з вашого закладу позашкільної освіти, в якій вказується вид занять, наявність запланованих протягом року зборів/змагань/олімпіад/концертів).

Чи можу я перевести дитину на сімейну/екстернат/ДН у вересні (липні, грудні, квітні)?
На екстернат/сімейну приймають з жовтня до 1 березня (але якщо ви приїхали з-за кордону чи окупованих територій, то будь-коли), на дистанційну — протягом року, якщо йдеться не про 4, 9, 11 клас, бо тоді лише у першому півріччі. Дивіться відповідні Положення (посилання на початку статті).

Так Альтернатива, Оптіма чи Джерело?
“Альтернатива” знаходиться у Харкові, дешевша, трохи менш напряжна і має більше відеоуроків. Вибір між київськими “Оптімою” та “Джерелом” наразі майже релігійний. Краще ознайомитися з демоверсіями на їхніх сайтах і поспілкуватися з керівництвом особисто.

Чи є ще якійсь може безкоштовний спосіб стати на екстернат, бо двоє дітей, грошей зайвих нема?
Якщо сімейна форма вас бентежить, зверніться до малокомплектної сільської школи у вашому районі чи деінде, вони зазвичай раді додатковим учням.

Чи можу я отримати учнівський квиток/довідку про навчання навчаючись на сімейній/екстернаті/ДН?
Так, школа яка реалізує ваше право на освіту, зобов’язана вести документацію, надавати вам всі документи, підручники і всі можливості (в тч участі в Олімпіадах всіх рівнів) незалежно від форми навчання. Школи, які розташовані в іншому місті, надсилають довідки поштою. Зауважимо, що в свідоцтвах (табелях) та атестаті форма навчання не зазначається, отже ніхто не дорікатиме, що ваша дитина якось “неповноцінно” вчилася.

Де знайти якихось живих людей, щоби поспілкуватись із кимось хто має схожий досвід?
Завітайте до загальної чи регіональної спільноти.

Чи можна влаштувати екстернат з одного-двох предметів?
Так, екстернат організовується для осіб, які …7) бажають самостійно опанувати зміст окремих навчальних предметів. Але нижче (п. 3.5) є додаткове уточнення:
“Для осіб, зазначених у підпункті 7… екстернат організовується в поєднанні з денною або іншою інституційною формою здобуття освіти (без зарахування на екстернат) на підставі заяви… за формою згідно з додатком 3 до цього Положення”.

Чи може моя дитина з українським громадянством навчатися лише за кордоном (очно чи дистанційно)?
Може. Законодавство зобов’язує вас надати дітям середню освіту, але не обмежує вас українською системою освіти і не змушує залишати країну для цього. Зокрема в Україні давно і відкрито функціонують декілька міжнародних шкіл, які не надають свідоцтва державного зразка.