Школи для дистанційного навчання та атестації

Обравши будь-яку форму навчання окрім очної, ви будете також змушені обрати школу дистанційну або лише для атестації, яка забезпечить вам законність такого навчання.

У більшості випадків йдеться про екстернатну або дистанційну форму (за посиланнями — відповідні чинні Положення Міносвіти).
Технічно вони відрізняються:
– кількістю атестацій (екстернат — зазвичай 1 раз в кінці року, дистанційне — 2-4 з проміжними контрольними),
– підтримкою з боку закладу (короткі консультації на екстернаті, можливість отримувати повноцінний навчальний супровід на ДН)
– необхідністю підтверджувати документами бажання навчатися саме так (обов’язкове для екстернату, непотрібне для ДН).

Для повноти картини зазначимо, що можливі також індивідуальна (в новому законі — “педагогічний патронаж”, який надається за станом здоров’я за висновком спецкомісії) та заочна (передбачає періодичне відвідування закладу, проте таких закладів дуже мало) форми.

По-хорошому, задля того, щоби перейти на екстернат/дист. навчання варто спочатку зателефонувати в міське чи районне управління освіти (РУО, кол. “районо”) і запитати, які школи в вашому районі беруть на таку форму та отримати найсвіжішу (майже завжди) інформацію.
Крім того, для інтровертів та всіх бажаючих на сайті МОН викладені списки
Школи для екстернів
Школи для дистанційного навчання
Стосовно всіх бажаючих ми трохи завернули, бо як бачте, той розділ називається Для жителів Донбасу і Криму. Тому тут можуть розпочатися несподіванки — не всі школи, навіть з навмисно для того призначених, охоче беруть на екстернат. Іноді трапляється, що адміністрація відверто саботує, намагається відмовити вас, просить якісь зайві документи чи гає ваш час і нерви в інший спосіб. Таких “можновладців” можна юридично примусити зарахувати вас, але як правило діла не буде вже під час процесу. Тоді варто пошукати такий заклад, що спокійно/схвально ставиться до позаочних форм навчання. Але радимо завжди спробувати безкоштовний варіант за місцем проживання.
З дистанційною формою частково легше — менше документів та умовлянь, але зазвичай провадиться приватними і, через це, небезкоштовними закладами.
Проте, задля економії нервів і часу, багато хто ладен сплачувати зайвих 250-3000 грн на місяць і звертається до відповідних шкіл, які насправді залюбки приймають учнів.

Ми підготували зведену порівняльну табличку всіх лояльних закладів, окрім офіційно пропонованих — Школи для дистанційного навчання та атестації. Як обрати з різноманіття написано нижче.
Пояснення до таблиці
– З повноцінного дистанційного навчання (ДН) тут виокремлене юридично неіснуюче поняття “дистанційна атестація” (ДА), під якою треба розуміти надання закладом програм/посібників/навчальних матеріалів у електронному вигляді, але відсутність регулярних уроків. Тобто учень має опанувати програму самостійно, власне навчання школа не провадить. Технічно це схоже на екстернат.
– Вартість вказана за рік, якщо стоїть два числа, то менше — за екстернат.
– Звертайте увагу на коментарі до колонок (наводьте курсор на кольорові куточки в їхньому заголовку)

Після того, як ви домовитесь із керівництвом обраного закладу, проводиться звичайна процедура вступу/переведення до школи.

Часті питання
Як зробити вибір серед цього різноманіття?
– Визначіться потрібне вам повноцінне дистанційне навчання чи лише атестація? Таких, що пропонують перше, не так багато. Вони позначені в табличці зеленим кольором.
– Визначіться з обсягом коштів, які ви можете витрачати на навчання дітей.
– Визначіться з бажаною кількістю атестацій (і взагалі спілкування зі школою) на рік.
– Визначіться з формою навчання (екстернат, ДН, заочна).
Бажано обирати школу в своєму місті чи поруч, що в більшості випадків пришвидшує комунікацію, а також позбавляє проблем з отриманням пільг, якщо для вас це важливо (наприклад, харківський учнівський квиток в Києві не дійсний). Але цим можна і знехтувати.
У вас залишиться 2-3 варіанти, з яких вже можна обирати через огляд відгуків (будуть додані трохи згодом) та особисте спілкування.

Де я маю брати ті підстави для екстернату, якщо особливих медичних показань немає?
Дякуйте Богові. Управління освіти в принципі влаштовує будь-яка формальна підстава, ви можете навіть прямо спитати у них, що вони порадять написати.
Велика кількість підстав звучать так: “через часті відрядження батьків” та “через навчання у спортивній/музичній/спеціальній школі/секції” (підтверджується офіційною довідкою з вашого закладу додаткової освіти, в якій вказується вид занять, наявність запланованих протягом року зборів/змагань/олімпіад).

Але ж чекайте, в новому законі “Про освіту” вже згадана сімейна (домашня) форма освіти, чи можу я скористатися нею?
Законотворчий процес влаштований таким чином, що закони приймаються “згори донизу”, від загальних до конкретних. Тому згадка у загальному законі має бути уточнена відповідним Положенням, розробка якого триває (і ми беремо в цьому безпосередню участь), воно запрацює з 1 липня 2019. Були прецеденти, коли посилання на новий Закон спрацьовувало як підстава для екстернату. Пробуйте на місцях.

А можна дізнатися як сімейна форма працюватиме загалом, якщо ви такі обізнані?
Загалом вам треба буде взяти у місцевої Служби у справах дітей та сім’ї довідку про те, що ваша родина не перебуває у них на обліку (на обліку сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах). Це може викликати їхню зайву цікавість і навіть візит до вашої домівки. Отже, у ваших інтересах підготуватися до розмови з відповідною службою, та по можливості виглядати якомога більш “нормально” з точки зору чиновників. Результатом ваших вдалих перемовин стане можливість докласти отриману довідку до Заяви про зарахування (переведення) на сімейну форму освіти і безкоштовно навчатися у школі, до якої ви відноситесь за місцем вашого проживання, і ця школа повинна буде вас прийняти. Атестація відбуватиметься двічі на семестр під час першого року навчання на сімейній формі, та двічі на рік у подальшому.
Нагадуємо, директорам все це поки (станом на квітень) невідомо, Положення ще не було оприлюднене.

Чи можу я перевести дитину на екстернат/ДН у вересні (липні, грудні, квітні)?
На екстернат приймають з жовтня до 1 березня (але якщо ви приїхали з-за кордону, то будь-коли), на ДН — теоретично весь рік, якщо йдеться не про 4, 9, 11 клас, бо тоді лише у першому півріччі. Дивіться відповідні Положення (посилання на початку статті).

Чи є ще якійсь може безкоштовний спосіб, бо двоє дітей, грошей зайвих нема?
Є, зверніться до малокомплектної сільської школи у вашому районі чи деінде, вони зазвичай раді додатковим учням.

Чи можу я отримати учнівський квиток/довідку про навчання навчаючись на екстернаті/ДН?
Так, школа яка реалізує ваше право на освіту, зобов’язана вести документацію, надавати вам всі документи і всі можливості (в тч участі в Олімпіадах всіх рівнів) незалежно від форми навчання. Школи, які розташовані в іншому місті, надсилають довідки поштою. Зауважимо, що в табелях та атестаті форма навчання не зазначається, отже ніхто не дорікатиме вам, що ви якось “неповноцінно” вчилися.

Де знайти якихось живих людей, щоби поспілкуватись із кимось хто має схожий досвід?
Завітайте до загальної чи регіональної спільноти.