Школи для атестації

Обравши будь-яку форму навчання окрім очної, ви будете також змушені обрати школу дистанційну або лише для атестації, яка забезпечить вам законність цього навчання.

У більшості випадків йдеться про екстернатну або дистанційну форму (за посиланнями — відповідні Положення).
Технічно вони відрізняються:
– кількістю атестацій (екстернат — зазвичай 1 раз в кінці року, дистанційне — 2-4 з проміжними контрольними),
– підтримкою з боку закладу (короткі консультації на екстернаті, можливість отримувати повноцінний навчальний супровід на ДН)
– необхідністю підтверджувати документами бажання навчатися саме так (обов’язкове для екстернату, непотрібне для ДН).

По-хорошому, задля того, щоби перейти на екстернат/дист. навчання варто спочатку зателефонувати в районне управління освіти (РУО, кол. “районо”) і запитати, які школи в вашому районі беруть на таку форму та отримати найсвіжішу (майже завжди) інформацію.
Крім того, для інтровертів та всіх бажаючих на сайті МОН викладені списки
Школи для екстернів
Школи для дистанційного навчання
Стосовно всіх бажаючих ми трохи завернули, бо як бачте, цей розділ називається “Для жителів Донбасу і Криму”. Тому тут можуть розпочатися несподіванки — не всі школи, навіть з навмисно для того призначених, охоче беруть на екстернат. Іноді (хоча все рідше) трапляється, що адміністрація відверто саботує, намагається відмовити вас, просить якісь зайві документи чи гає ваш час і нерви в інший спосіб. Таких “можновладців” можна юридично примусити зарахувати вас, але як правило діла не буде вже під час процесу. Тоді варто пошукати такий заклад, що спокійно/схвально ставиться до позаочних форм навчання. Але радимо завжди спробувати безкоштовний варіант за місцем проживання.
З дистанційною формою частково легше — менше документів та умовлянь, але зазвичай провадиться приватними і, через це, небезкоштовними закладами.
Проте, задля економії нервів і часу, багато хто ладен сплачувати зайвих 170-2000 грн на місяць і звертається до відповідних шкіл, які насправді залюбки приймають учнів.

Ми підготували зведену порівняльну табличку всіх лояльних закладів, окрім офіційно пропонованих — Школи для дистанційного навчання та атестації. Як обрати з різноманіття написано нижче.
Пояснення до таблиці
– Як і в статті “Завтра не в школу“, тут виокремлене юридично неіснуюче поняття “дистанційна атестація” (ДА), під якою треба розуміти надання закладом програм/посібників/навчальних матеріалів у електронному вигляді, але відсутність регулярних уроків. Тобто учень має опанувати програму самостійно, власне навчання школа не провадить. Технічно це схоже на екстернат.
– Вартість вказана за рік, якщо стоїть два числа, то менше — за екстернат.

Після того, як ви домовитесь із керівництвом обраного закладу, проводиться звичайна процедура вступу/переведення до школи.

Часті питання
Як зробити вибір серед цього різноманіття?
– Визначіться потрібне вам повноцінне дистанційне навчання чи лише атестація? Таких, що пропонують перше, не так багато.
– Визначіться з обсягом коштів, які ви можете витрачати на навчання дітей.
– Визначіться з бажаною кількістю атестацій (і взагалі спілкування зі школою) на рік.
– Визначіться з формою навчання (екстернат, ДН, заочна).
Бажано обирати школу в своєму місті чи поруч, що в більшості випадків пришвидшує комунікацію, а також позбавляє проблем з отриманням пільг, якщо для вас це важливо (наприклад, харківський учнівський квиток в Києві не дійсний).
У вас залишиться 2-3 варіанти, з яких вже можна обирати через огляд відгуків (будуть додані трохи згодом) та особисте спілкування.

Де я маю брати ті підстави для екстернату, якщо особливих медичних показань немає?
Дякуйте Богові. Управління освіти в принципі влаштовує будь-яка формальна підстава, ви можете навіть прямо спитати у них, що вони порадять написати.
Велика кількість підстав звучать так: “через часті відрядження батьків” та “через навчання у спортивній/музичній/спеціальній секції/школі” (підтверджується офіційною довідкою з вашого закладу додаткової освіти, в якій вказується вид занять, наявність запланованих протягом року зборів/змагань/олімпіад).

Але ж чекайте, в новому “Законі про освіту” вже згадана сімейна (домашня) форма освіти, чи можу я скористатися нею?
Законотворчий процес влаштований таким чином, що закони приймаються “згори донизу”, від загальних до конкретних. Тому згадка у загальному законі має бути уточнена відповідним Положенням, якого поки не існує. МОН має в планах створити його до вересня 2018 року. Але вже є прецеденти, коли посилання на новий Закон спрацьовувало як підстава для екстернату. Пробуйте на місцях.

Чи можу я перевести дитину на екстернат/ДН у вересні (липні, грудні, квітні)?
На екстернат приймають з вересня до 1 березня (але якщо ви приїхали з-за кордону, то будь-коли), на ДН — теоретично весь рік, якщо йдеться не про 4, 9, 11 клас, бо тоді лише у першому півріччі. Дивіться відповідні Положення (посилання на початку статті).

Чи є ще якійсь може безкоштовний спосіб, бо двоє дітей, грошей зайвих нема?
Є, зверніться до малокомплектної сільської школи у вашому районі, вони зазвичай раді додатковим учням.

Чи можу я отримати учнівський квиток/довідку про навчання навчаючись на екстернаті/ДН?
Так, школа яка реалізує ваше право на освіту, зобов’язана вести документацію, надавати вам всі документи і всі можливості (в тч участі в Олімпіадах всіх рівнів) незалежно від форми навчання. Школи, які розташовані в іншому місті, надсилають довідки поштою.

Де знайти якихось живих людей, щоби поспілкуватись із кимось хто має схожий досвід?
Завітайте до загальної чи регіональної спільноти.